Reflexní masáž

Při reflexní masáži se mechanicky působí na výrazně bolestivé zóny lidského těla, které doprovází onemocnění vnitřních orgánů. Používá se soubor speciálních technik a hmatů, které volí fyzioterapeut dle aktuálního stavu pacienta. Při reflexní masáži se fyzioterapeut snaží o odstranění všech reflexně vzniklých změn ve tkáních a zasáhnout tak do reflexního oblouku, který patologii vyvolává. Jednotlivé orgány a tkáně organismu jsou zásobeny nervovými vlákny, které jsou vzájemně propojeny. Za účasti vyšších nervových center tak dochází k různým reflexním pochodům. Změny ve vnitřních orgánech tak mohou vyvolat změny na povrchu těla, ve svalech či naopak. Tyto změny zprostředkovává především tzv. vegetativní nervový systém. Tato léčebná metoda se využívá především u funkčních, degenerativních a chronických revmatických onemocnění páteře a kloubů, poúrazových stavů, poruch prokrvení a funkčních onemocnění útrobních orgánů.

Rozlišují se 4 reflexní masáže:

1. šíjová - provádí se vsedě a je indikována při krčních potížích, migrénách, závratích
2. hrudní - prováděná vsedě, nejčastěji při bol.hrudní páteře, při poruchách hrudních orgánů, astma bronchiale a chronické bronchitidě
3. zádová - prováděná vleže, při vertebrogenních poruchách
4. pánevní - část se provádí vleže a část vsedě, při bolestech v kříži, poruchách pánevních orgánů

Druh masáže se určí dle potíží klienta. Reflexní masáž má vliv na vegetativní systém, hormonální funkce, funkce vnitřních orgánů v příslušném segmentu, prokrvení a uvolnění svalových spasmů.

Při funkčních poruchách vnitřních orgánů a myoskeletálních potížích je obvyklý počet reflexních masáží 3-4, reflexní masáž lze provést i jednorázově. Ve většině případů se masáž provádí ob den a je vhodné ji provádět vždy ve stejnou dobu. Reflexní masáž trvá 20-30 minut.

 

 

Náhodné články

  • 13 únor 2013, 21:27
    Asi před dvaceti lety se paní J. Deesword setkala se…
  • 13 únor 2013, 21:53
    Ceník Remas Studio 1.vyšetření + terapie fyzioterapeutem dle diagnostiky 60…
  • 13 únor 2013, 21:39
    Výjimečná terapie LOMI-LOMI, havajsky předloktí, je specifická střídáním dlouhých rytmických tahů a silnějších…

Kdo je online

Právě přítomno: 2 hosté a žádný člen

212884